manalı sözler

Manalı Sözler

Manalı sözler yazımızda en manalı mesajlar 2020, manalı güzel sözler, sevgiliye manalı sözler ve hayat ile ilgili manalı sözler bulabilirsiniz.

Manalı Sözler

Her insanın bir kötülüğü olur bu hayatta; yanlış insan ile yola çıkması, frekansları uyuşmadığı birini kendine eş seçmesi, dürüst olmayan biri ile iş ortaklığı gibi.

Sevgi ile saygı ikiz kardeşler gibidir; kıymet bilenler için bir nimet, birileri için ise basit ve bozuk para gibidir.

Helallik; hak ve hakikati gerçek anlamda hak edenedir, iş işten geçtikten sonra laf olsun diye “hakkını helal et” diyene değildir. 

Başka diyarlarda memleket hasreti çeken misali olma ey yar; gel gör yıllardır kalbimi sana vatan en güzel yerinde ise köşk inşa etmişim.

Gerçek sevgiyi bilen uzaktan sevdiği insanın kokusunu da hissedebilme marifetine sahip olmalı.

Sabır sadece beklemek değil, umut ettikleri uğruna gösterdiği gayret ve marifettir.

İnsanlık için ruhani olarak Kâbe nasıl hassas ve değerli ise insan ruhu ve bedeni için de kalbi o derece önemlidir. İnsanın gönül kıblesi hükmünde olan kalbe en ufak zarar Kâbeye yapılmış gibidir. 

Sus ey gönül; susmanın haykırmaktan daha anlamlı ve önemli olduğunu anlayan ancak dinlemeyi bilenlerin erdemliğinde gizlidir.

Gideceği yeri bilmeyenlere, hayat geldiği yeri hatırlatır bazen.

Hırs ile başarıya ulaşmak mümkün değil, olsa olsa felaket olur.

Müslüman ile İslam ilişkisi ve dengesi; son model mükemmel bir araç kullanan iyi yada kötü şoföre benzer. Teşbihte hata olmasın İslam dini mükemmel aracı, Müslüman insanlar da şoförü temsil eder sadece.

Kalbinde gerçek sevgiyi hissetmeyen biri üzerine güneş doğmayan çiçek bahçesi gibidir. Güneş olmadan bir çiçek bahçesi nasıl etrafına hoş koku veremiyorsa, bir insan da kalbinde gerçek sevgiyi hissetmeden etrafına ışık ve ilham veremez.

Hatırlanmak hoş kokulu rengarenk güllere benzer ve her vakit dikkat çekicidir. Unutulmak ise can acıtan diken gibi sürekli bir sızı ve hüzün vericidir. 

Deniz manzaralı evde oturmak istiyorsan karşıya geçmek için yüzmeyi iyi bileceksin.

Birinin zihniyeti bozuk ise aklını kullanmakta aciz kalır ve aynı zamanda ukala olur. 

İnsanoğlu bir serçe misalidir bu hayatta; bir serçe uçmak için gökyüzünde sürekli kanat çırpmak zorundaysa insan da bu hayatta kalabilmek adına sürekli adım adım ilerleyip çabalamak durumunda.

Yanlış yolda ilerleyip bir orduyu arkana alarak şehirler fethedeceğine, hakikat uğruna yalnız başına yürü.

Manalı Mesajlar

Hayallerine ulaşmak isteyen en evvel cesaretini kullanmalı.

Bu dünyanın ölümlü bir yer olduğunu unutmak yerine kırgınlıkları unutup gönül alıcı ve alçak gönüllü olmamız gerekir. 

Ümitsizliğe kapılmak; çoğu zaman insanın her şeyini kaybetmesine sebep olmuştur.

Dalgaların şiddeti ne olursa olsun deniz suyun akış yönü hep sahiller olmuş, insanın hiddeti ne olursa olsun sevginin yönü de hep sevgiliye dönüktür. 

Aşkı azaltan kin ya da hoşnutsuzluk değil, karşısındakine olan ilgisizliktir.  Güzelliği azaltan çirkinlik değil, bakımsızlık. Güveni azaltan yalan değil sorumsuzluktur.

>Anlamlı Sözler< yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Hiç bir zaman kimsenin sana söylediği öğüdü hor görme, kim bilir o öğütlerin içinde ne yaşanmışlıklar ne tecrübeler vardır. 

Dünya geçici bir mekan; dün geldik yarın gideceğiz, önemli olan arkamızda bizi yad edecek bir eser bırakmak.

.

Ey oğul ihtiyarlandıkça saçlarına düşen aklardan utanma üzülme, o saçlarının her telinde adanmışlıklar var hayata dair. 

Sevgi sıcak hava gibidir; hissettikçe içini ısıtır adeta.

Bugünün güzelliğini ve lezzetini yaşamak istiyorsan ne dünün elemine ne de yarının endişelerine prim vermeyeceksin. 

Kendinizi çaresiz hissediyorsanız unutmayın ki yine çare sizsiniz.

Hayatın basitliğinden sıkılmış olanların yüzünden hayat karmaşık hale geliyor. 

Mutluluğa gitmek yerine hep erteleyip beklemek, sürekli her sonbaharda dökülen yapraklar gibidir. Sararıp solup dökülen yapraklar hayat bulmadığı gibi ertelenen mutluluklar da heba olup gider.

Sevgi bazıları için basit ve anlamsız bazıları için ise hayatın bağı ve yaşam kaynağıdır. 

Hayattaki asıl başarı; hiç düşmemek değil, düştükten sonra her seferinde daha güçlü bir şekilde ayağa kalabilmektir.

İçi dağınık bir evin, zihni dağınık bir kafa yapısından farkı yoktur. 

Mutluluğun değeri bilinmez, bazen üzülmekte gerek. Kazanmanın da ne kadar önemli olduğunu bilmek için kaybetmek gerekiyor gerçekten.

Herhangi bir meselenin sonuçlarını değerlendirip ders çıkarmanın ön koşulu sebepleri göz ardı etmeden unutmamaktır. 

Bir daha dünyaya gelme şansım olsaydı, yanlışlara ve  kusurlara takılıp kalmak ve ehemmiyet vermek yerine hiç olmadığım kadar şevkli ve hayat dolu bir yaşama sahip olmaya çalışırdım.

İnsana verilen kalbin büyüklüğü görünürde en fazla bir yumruk kadardır. Ama öyle büyük ve çok çeşitli sevgileri de içine alabilecek esneklikte, onu besleyebilecek nitelikte ve hatta kendi içinde çoğaltabilecek gizemli yapıda. Diğer önemli bir hususta kalp hem hassas hem yaşam için olmazsa olmaz bir vazgeçilmezimizdir.

İnsan iki kanatlı kuşa benzer. Bir kanadı iyiliği diğeri ise kötülüğü temsil ve tasvir etmeli gerektiğinde; öncelikle kendi faydasını düşünerekten iyilik kanadı ağırlık basmalı hep, bazen ve sadece gerektiğinde kötü tarafını göstermeli ki hayatta istismar ve suiistimal durumlara karşı kendini ve dengesini koruyabilsin. İşte o vakit bir kuş gibi daha özgür ve rahat olabilir insanoğlu.

İnsan kendisine duyulan sevginin kıymetini bilmeli her zaman; ona sahip çıkmalı, sevginin içinde barındırdığı saflığı ve samimiyeti görüp ona saygı da duymalı, sürekli devam etmesini istiyorsa ki hemen hemen herkes bunu ister, bu durumda onu muhafaza etmek için ona kolların arasına alıp sımsıkı sarılmalı. 

Manalı sözler yazımızın sonuna geldik.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamı Kapat